To książka o miłości, seksie i polityce napisana przez parę. W partnerskiej, erotycznej i intelektualnej wspólnocie autorzy prowadzą przez mroki seksualnego labiryntu polskiej współczesności i historii kultury.

 

Miłość i demokracja obejmuje kampanię społeczną „Niech nas zobaczą”, analizę przemocy i dyskryminacji, erotyczne wyobrażenia intymne, sztukę współczesną, psychodramę tożsamości, filozofię praw człowieka, oraz mity kultury i pop kultury.

 

Refleksja o kwestii homoseksualnej wprowadza w epokę wielorakiej seksualności, jej konfliktów i roli w poznaniu i demokratyzacji polskiego społeczeństwa i historii.

 

Miłość i demokracja to książka o charakterze intymnym i społecznym, łącząca wiedzę i doświadczenie w aktualnej postaci zaangażowanej i osobistej humanistyki.

 

 

Tomek Kitliński

 

Pisarz, artysta performance i instalacji dźwiękowych, historyk kultury i wykładowca. Uzyskał dyplom Studiów nad Tekstem i Obrazem pod kierunkiem Julii Kristevej na Uniwersytecie Paryskim 7. Był stypendystą Fulbrighta w New School University w Nowym Jorku. Teksty opublikowane przez New York University Press, Klincksieck, Harwood Academic Publishers, Centrum Studiów Kobiecych Uniwersytetu Paryskiego 8, IFiS PAN, Museo Fortuny na Biennale Weneckich 2003 oraz Art in America i Bad Subjects. Wspólnie z niedawną zmarłą aktorką Elą Bojanowską uprawiał sztukę performance. Wydał dwie książki prozy Parallel Lines i Love.Hate oraz książkę o filozofii Julii Kristevej Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej. Autor instalacji dźwiękowych: Jolanta Lothe interpretowała jego teksty w CSW – Zamku Ujazdowskim i Zachęcie w Warszawie, a Anna Świetlicka w CSW – Łaźnia w Gdańsku.

 

 

Paweł Leszkowicz

 

Krytyk, eseista i wykładowca zajmujący się współczesną sztuką i kulturą wizualną oraz studiami nad seksualnością. Studiował historię sztuki, gender studies i dziennikarstwo na UAM w Poznaniu, Courtauld Institute of Art w Londynie i New School University w Nowym Jorku. Drukowany przez New York University Press, Wielką Encyklopedię PWN, Magazyn Sztuki, Obieg, Bad Subject i Museo Fortuny na Biennale Weneckim 2003. W 2001 roku w wydawnictwie Aureus ukazała się jego książka Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości poświęcona psychoanalitycznej krytyce sztuki. Kurator wystawy „Miłość i Demokracja”, Poznań 2005.