Cena: 28 zł
Wydanie: Kraków 2016, s. 320, Format: B5 (150 x 235)
ISBN 978-83-60741-95-5
Katalog: Główny
SPIS TREŚCI
Słowo wstępne – prof. Władysław Stróżewski Od autora
I. Filozofowanie Dziesięć tez o filozofii (w kierunku filozofii niesubstancjalnej) Trzy początki filozofii: Gadamer, Colli, Hadot Po co filozofowi prawda? Zło filozoficzne
II. Metafizyka, ontologia Obecność metafizyki, czyli sztuka odnoszenia się do horyzontu horyzontów Akt Stwórczy Natura Uniwersum Negacja i nicość Dlaczego niepomyślalne daje do myślenia? Niepojmowalność absolutna Co znaczy skonstruować umysł?
III. Osoba Czysta samoświadomość w świetle metafory światła W kierunku indywidualności osoby Powinność – odpowiedzialność – normatywność Godność: wartość czy powinność? Skąd się bierze powinność?
IV. Człowiek Mężczyzną i niewiastą… Skąd ten lęk przed wolnością? Milczenie: między semiotyką a metafizyką
V. Początek i koniec
Indeks nazwisk Indeks rzeczowy Abstracts
Ta książka pokrywa swym zakresem całość filozofii. Nie znaczy to, że stanowi zbiór wszystkich możliwych filozoficznych problemów, ale że wiele z nich bierze pod uwagę, dokonując ich swoistego przekroju. Czytelnik zdziwi się zapewne, napotykając na początku szereg pytań nie o to, czym filozofia jest, lecz czym nie jest. I pierwsza odpowiedź na nie, że – inaczej, niż jak zwykło się powtarzać za Platonem – filozofia nie bierze się ze zdziwienia traktowanego jako jej źródło. Po odrzuceniu wielu innych odpowiedzi Autor dochodzi do wniosku, że istotą filozofowania jest metafilozofia, przy czym metafilozofia ma się tak do filozofowania, jak filozofowanie do jego treści. Takich zaskakujących stwierdzeń znajdziemy w książce Stanisława Budy więcej. Nie chodzi jednak o epatowanie ich oryginalnością. Rzecz w tym, że zawsze są one rzetelnie uzasadniane i często otwierają nowe perspektywy badawcze. A dotyczy to wszystkich dziedzin filozofii, które są w tej książce brane pod uwagę: metafilozofii, metafizyki, teorii poznania (zwłaszcza filozofii świadomości), filozofii człowieka, etyki. (Słowo wstępne – fragment)
Prof. Władysław Stróżewski
|